Czym jest masaż leczniczy?

Wybrane rodzaje, zastosowanie oraz korzyści

Masaż leczniczy
Masaż leczniczy w Bodico

Klasyczny masaż leczniczy to nieinwazyjna forma terapii manualnej, która ma na celu poprawę stanu zdrowia i dobrostanu pacjenta. Ma on długą historię, a jego korzenie sięgają starożytności.

Techniki masażu leczniczego wywodzą się z różnych kultur i tradycji, które przez wieki rozwijały się i ewoluowały. Hipokrates znany jako „ojciec medycyny” uważał masaż za skuteczną formę terapii, w hinduskiej tradycji masaż, zwany Ayurveda był praktykowany jako sposób na poprawę zdrowia i dobrostanu, zaś w starożytnym Egipcie jako forma terapii i leczenia dolegliwości fizycznych.

Dzisiejszy masaż leczniczy czerpie z tych tradycji i technik, integrując różnorodne metody i techniki masażu w celu poprawy zdrowia, redukcji stresu i łagodzenia bólu. Wypływa również pozytywnie na wygląd skóry, poprawia krążenie, a tym samym przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii i dostarczanie substancji odżywczych dla tkanek i narządów.

Istnieje wiele różnych rodzajów masażu leczniczego, z których każdy ma swoje własne techniki i korzyści terapeutyczne. Do najczęściej stosowanych należą: masaż klasyczny, masaż tkanek głębokich, terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, masaż tensegracyjny, drenaż limfatyczny, terapia wisceralna oraz masaż lodem. To tylko kilka przykładów rodzajów masażu leczniczego, a istnieje wiele innych specjalizacji i technik masażu, które mogą być stosowane w zależności od potrzeb i celów terapeutycznych pacjenta. Warto skonsultować się z wykwalifikowanym masażystą, aby dobrać odpowiedni rodzaj masażu do indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

W BODICO wierzymy, że zdrowie to efekt równowagi między aktywnością fizyczną, profesjonalnym masażem, efektywną rehabilitacja i odpowiednim odpoczynkiem. Naszym zadaniem jest przywrócenie sprawności i łagodzenie bólu, wierzymy w holistyczne podejście do zdrowia, które obejmuje ciało, umysł, emocje i ducha – to fundament naszej filozofii leczenia. Nasze masaże lecznicze dostosowane są indywidualnie, by nie tylko zmniejszyć napięcie mięśniowe i poprawić krążenie, ale także wspierać układ nerwowy dążąc do pełnej harmonii organizmu.

shutterstock 1916630672 728473136186

Masaż tkanek głębokich inaczej zwany masażem głębokim jest formą pracy z ciałem, która dzięki umiejętnemu wykorzystaniu odpowiednich technik przynosi redukcję napięć układu mięśniowo-powięziowego, zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia elastyczność i sprawność mięśni, przywracając prawidłową postawę ciała oraz płynność ruchów pacjenta.

Podczas masażu terapeuta stosuje techniki, które są dostosowane do indywidualnego napięcia mięśni pacjenta.
Ruchy wykonuje powoli i precyzyjnie, co pozwala mięśniom i powięziom na rozluźnienie. Masaż głęboki jest uważany za skuteczną metodą łagodzenia bólu, poprawia funkcjonowanie ciała i ogólne samopoczucie.

Skuteczność masażu tkanek głębokich (MTG) jest określana jako wysoka. Dostępne badania wskazują, że 80% badanych odczuwa znaczącą ulgę po sesji zabiegów, a prawie 40% z nich odczuło zadowalający efekt już po pierwszym zabiegu. Jest to skuteczna forma terapii, która może pomóc w zmniejszeniu bólu związanego z przewlekłymi stanami mięśniowo-szkieletowymi takimi jak: ból pleców, ból szyi, ból barku, ból kolana. Ponadto, pomaga w redukcji stresu i napięcia, przynosi ogólną relaksację, poprawę snu i ogólnego samopoczucia.

shutterstock 1240183018 731506355919

Masaż limfatyczny to technika znana również jako drenaż limfatyczny oraz terapia przeciwobrzękowa, która ma na celu mobilizację płynu limfatycznego w obszarach, gdzie doszło do niepożądanego zastoju. Dzięki zastosowaniu bodźca mechanicznego, jakim może być np. nacisk rąk terapeuty, pozwala na odprowadzenie nadmiaru nagromadzonego płynu ustrojowego poprzez poprawę cyrkulacji. Podczas masażu drenującego ruchy są prowadzone od części proksymalnych do dystalnych.

Cel masażu, zależy przede wszystkim od przyczyny obrzęku, rodzaju uszkodzenia w obrębie układu chłonnego i skóry, oraz stopnia i jakości obrzęku.

Terapia przeciwobrzękowa może mieć zastosowanie w celach kosmetycznych, relaksacyjnych, profilaktycznych, odnowy biologicznej, do leczenia obrzęku w różnym stopniu nasilenia, gdzie w zależności od poziomu obrzęku stosuje się odpowiednie modele, techniki oraz zabiegi wspierające.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt wykorzystania drenażu w sporcie, głównie w dyscyplinach ze znacznym lub ekstremalnym przemęczeniem organizmu, w których po zawodach obserwuje się obrzęki wynikające z przemęczenia układu chłonnego. Drenaż limfatyczny może być wykonywany jako samodzielna terapia, ewentualnie wspomagana kompresoterapią. Wskazaniami do masażu będą wszelkiego rodzaju obrzęki pooperacyjne i pourazowe, chroniczne zaburzenia odpływu limfy, zespół Sudecka, choroba Raynauda, czy obrzęk lipidowy. Drenaż polecany jest także osobom, które próbują pozbyć się nieestetycznego cellulitu i wzmocnić efekty odchudzania.

Masaz punktow spustowych

Masaż punktów spustowych to rodzaj terapii manualnej mięśniowo-powięziowej, która polega na dobraniu odpowiedniej siły nacisku na leczenie punktów spustowych w mięśniach; miejsc, które są bolesne i napięte, często powodując ból rzutowany w innych częściach ciała.

Rożne formy ucisku, ruchów oraz techniki masażu mają na celu uwolnienie od bólu i poprawę zaburzonych wzorców ruchowych. Podczas masażu terapeuta wykonuje różne techniki, aby rozluźnić napięte mięśnie oraz zmniejszyć ból.

Jest to terapia, która może być skuteczną metodą leczenia dolegliwości mięśniowych (ból pleców, ból głowy, ból szyi i innych schorzeń), zmniejsza poziomu stresu oraz wpływa na odzyskania balansu mięśniowego i zwiększenia płynności ruchu.

Terapia punktów spustowych niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Jej skuteczność zależy od umiejętności rozpoznania typu bólu, oraz dotarcia do wywołującego punktu spustowego. Terapeuta stara się znaleźć przyczynę powstawania punktów spustowych. Może to wpłynąć na zmianę codziennych nawyków życia i pracy, korektę postawy czy zmianę technik i sposobów prowadzenia aktywności ruchowej, głównie dotyczy sportowców korzystających z siłowni i ćwiczeń siłowych. Warto zaznaczyć, że każda terapia powinna być wspierana przez codzienny zestaw ćwiczeń, które pomagają w utrzymaniu elastyczności mięśni i zapobiegają nawrotem dolegliwości bólowych. Wielu pacjentów doświadcza natychmiastowej ulgi po terapii, a regularnie sesje i ćwiczenie trwale przyczyniają się do poprawy jakości życia.

Podsumowując, masaż leczniczy dostarcza wiele korzyści zdrowotnych, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, co czyni go cennym narzędziem w utrzymaniu zdrowia, dobrej kondycji zarówno ciała, umysłu, emocji i ducha.

Scroll to Top