Czym jest masaż limfatyczny BOA?

Prozdrowotne korzyści masażu pneumatycznego

shutterstock 1240183018 731506355919 edited 3
Masaż pneumatyczny / drenaż limfatyczny

Masaż limfatyczny to rodzaj presoterapii, masażu uciskowego inaczej masażu pneumatycznego, który wykorzystuje powietrze do wywierania nacisku na ciało za pomocą specjalnego urządzenia. Podczas masażu aparat pompujący BOA wykorzystuje powietrze do napompowania i wypompowania specjalnych komór lub mankietów, które są umieszczone na różnych częściach ciała. Kiedy powietrze jest pompowane, wywiera nacisk na ciało, a następnie jest wypompowana, co powoduje cykliczne uciskanie i rozluźnianie tkanek.

Wskutek kontrolowanego ucisku następuje stymulacja naczyń limfatycznych i naczyń krwionośnych, poprawia się znacząco cyrkulacja płynów ustrojowych i przyspiesza metabolizm. Przez wiele lat stosowania, presoterapii potwierdziła swoją skuteczność nie tylko jako terapia w przypadku obrzęku limfatycznego. Zabiegi masażu uciskowego stosuje się z powodzeniem w profilaktyce żylnej, chorobie zakrzepowo-zatorowej, niewydolności żylnej i limfatycznej, neuropatiach, a także rehabilitacji pourazowej.

Urządzenie pompujące BOA MAX2 (rozwiązanie, które posiadamy w gabinecie BODICO) stosuje mankiety 12- i 24-komorowe. Wśród mankietów 12-komorowych rozróżniamy mankiet na kończynę dolną i górną, mankiety 24-komorowe obejmują spodnie na kończyny dolne i kurtka na kończyny górne. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabieg jest dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta.

IMG 1069 1
IMG 1071 1

Masaż pneumatyczny ma dobroczynne działanie na organizm usprawniając funkcjonowanie układu krążeniowego, odpornościowego oraz nerwowego. Pozytywnie wpływa na pracę serca, mięśni, a także na nastrój działając relaksująco i odprężająco. Skutecznie wspiera krążenie żylne i limfatyczne przynosząc korzyści zdrowotne takie jak pomoc w redukcji żylaków, obrzęków kończyn dolnych oraz uczucia ciężkich nóg.

Masaż pneumatyczny jest bardzo często zalecany przez lekarzy i fizjoterapeutów w przypadku:

  • niewydolności żylnej
  • chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych
  • chorobie zwyrodnieniowej stawów
  • sinicy kończyn
  • zespole Raynaud’a
  • angiopatii cukrzycowej
  • dnie moczanowej
  • zespole cieśni nadgarstka
  • zapaleniach wielostawowych
  • neuropatiach
  • neuralgiach

Poza tym presoterapia ma także zastosowanie w kosmetologii, gdzie pomaga w redukcji cellulitu, detoksykacji organizmu oraz przyczynia się do poprawy konturu ciała.

Do wyboru są m.in. następujące programy:

  • drenaż limfatyczny
  • lipoliza kawitacyjna
  • odchudzanie i cellulit
  • cellulit
  • masaż sportowy
  • masaż relaksacyjny
shutterstock 1483492634 731506338731 1

Pneumatyczny drenaż limfatyczny pomaga również przy problemach takich jak otyłość, osłabienie organizmu, zespół ciężkich nóg, przebyty zabieg liposukcji, czy chęć poprawy wyglądu skóry. Sprawdza się w przypadku osób, które mają pracę stojącą, bądź nie podejmują aktywności fizycznej i z tego powodu mają problemy z obrzękami kończyn dolnych.

Z zabiegu nie powinny korzystać osoby z urazem tkanek miękkich, chorobami skóry, zakrzepicą żylną oraz obrzękiem płuc. Zabiegom nie mogą być poddawane kobiety w ciąży, należy także zachować ostrożność podczas menstruacji. Czynnikiem wykluczającym z zabiegu są choroby nerek o ciężkim przebiegu, wszczepiony rozrusznik serca i/lub implanty metalowe. Przeciwwskazaniem względnym są choroby nowotworowe – tu o ewentualnej kwalifikacji na masaż pneumatyczny decyduje lekarz.

Częstotliwość zabiegu tak naprawdę zależy od przypadłości i potrzeb pacjenta. Niektórym pacjentom profilaktycznie wystarczy zabieg 1-2 razy w tygodniu, dla innych lepsze będzie wykonanie ich codziennie. Sportowcy bardzo często przeprowadzają zabieg presoterapii po każdym treningu.

Zabieg masażu pneumatycznego nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne jest by na masaż zabrać ze sobą wygodny, przylegający i cienki strój pozwalający na założenie mankietów lub odsłonięcie skóry. Przed zabiegiem zalecane jest wypicie szklanki wody. Sam masaż pneumatyczny jest zabiegiem odprężającym, przyjemnym i nieinwazyjnym.

W przypadku pojawienia się nieprzyjemnych doznań związanych z uciskiem lub symptomy złego samopoczucia należy poinformować o tym personel.

Scroll to Top