PRESOTERAPIA – drenaż limfatyczny

Presoterapia (inaczej masaż uciskowy, drenaż limfatyczny, lub kompresjoterapia pneumatyczna) jest nieinwazyjną metodą terapii, która polega na mechanicznym ucisku na kończyny dolne lub górne za pomocą specjalnych mankietów lub rękawów, które są napełnione powietrzem lub wodą pod określonym ciśnieniem.
Wskutek kontrolowanego ucisku następuje stymulacja naczyń limfatycznych i naczyń krwionośnych, poprawia się znacząco cyrkulacja płynów ustrojowych i przyspiesza metabolizm.
Drenaż limfatyczny został wynaleziony w latach 30. XX wieku przez duńskiego lekarza i naukowca Emila Voddera i jego żonę Estrid. Para ta tworzyła techniki masażu, które miały na celu poprawę przepływu limfy i usuwanie z organizmu toksyn.
Przez wiele lat stosowania, presoterapia niejednokrotnie potwierdziła swoją skuteczność, nie tylko jako terapia w przypadku obrzęku limfatycznego, ale z szerokim zastosowaniem w wielu dziedzinach. Zabiegi masażu uciskowego stosuje się z powodzeniem w profilaktyce żylnej, chorobie zakrzepowo-zatorowej, niewydolności żylnej i limfatycznej, neuropatiach, a także rehabilitacji pourazowej. Z czasem i rozwojem urządzeń, odkryto również inne zastosowania drenażu: zabieg ten świetnie sprawdza się jako forma aktywnej regeneracji sportowców, a także coraz częściej znajdujemy go w ofercie salonów Wellness & Beauty&SPA, gdzie doceniane jest jego działanie wyszczuplające, ujędrniające oraz antycellulitowe.
Urządzenie pompujące BOA MAX2 (rozwiązanie w gabinecie BODICO) stosuje mankiety 12- i 24-komorowe, wraz z funkcją dobrania indywidualnego ciśnienia maksymalnego, które jest redukowane automatycznie zgodnie z gradientem ciśnień w naczyniach limfatycznych lub żylnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabieg jest dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta.
To jedyny na świecie aparat do masażu pneumatycznego, który posiada specjalny algorytm przeznaczony do drenażu limfatycznego. Jego schemat oraz przebieg jest zgodny z techniką manualnego drenażu limfatycznego (MDL) wg E. Voddera.
Poniżej nasza oferta:
Rodzaje drenażu limfatycznego
Drenaż limfatyczny może być wykonywany ręcznie, przez wykwalifikowanego specjalistę i wtedy nazywany jest manualnym drenażem limfatycznym lub mechanicznie za pomocą urządzeń do drenażu limfatycznego.
W obu tych przypadkach cele zabiegu są jednakowe i zaliczamy do nich:
- usprawnienie krążenia krwi i limfy
- przepchnięcie zalegającej chłonki do węzłów chłonnych
- redukcję obrzęków limfatycznych i wysięków
- poprawę odżywienia i dotlenienia skóry, oraz pozostałych tkanek
Urządzenie stosowane w gabinecie masażu BODICO posiada 16 algorytmów dla stóp, kończyn, dłoni, rąk, klatki piersiowej, pleców, brzucha i pośladków. Ponadto 6 zdefiniowanych programów:
- drenaż limfatyczny
- lipoliza kawitacyjna
- odchudzanie i cellulit
- cellulit
- masaż sportowy
- masaż relaksacyjny
Korzyści drenażu limfatycznego
Drenaż limfatyczny wykonywany za pomocą urządzenia BOA ma dobroczynne działanie na organizm usprawniając funkcjonowanie układu krążeniowego, odpornościowego oraz nerwowego. Pozytywnie wpływa na:
- stymulację przepływu żylnego i limfatycznego, co z kolei prowadzi do zwiększonego dostarczania tlenu oraz pozostałych składników odżywczych do narządów
- szybsze usuwanie produktów metabolicznych
- redukcję zastojów oraz wchłanianie obrzęków
- ułatwienie przepływu żył
- zmniejszenie oporu przepływu tętnicy, co ułatwia pracę serca
- poszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych, które wpływa na szybsze krążenie krwi

Wskazania do drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny jest bardzo często zalecany przez lekarzy i fizjoterapeutów w przypadku:
- niewydolności żylnej
- chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych
- chorobie zwyrodnieniowej stawów
- sinicy kończyn
- zespole Raynaud’a
- angiopatii cukrzycowej
- dnie moczanowej
- zespole cieśni nadgarstka
- zapaleniach wielostawowych
- neuropatiach
- neuralgiach
Poza tym presoterapia ma także zastosowanie w kosmetologii, gdzie pomaga w redukcji cellulitu, detoksykacji organizmu oraz przyczynia się do poprawy konturu ciała.
Masaż uciskowy pomaga również przy problemach takich jak otyłość, osłabienie organizmu, zespół ciężkich nóg, przebyty zabieg liposukcji, czy chęć poprawy wyglądu skóry. Sprawdza się w przypadku osób, które mają pracę stojącą, bądź nie podejmują aktywności fizycznej i z tego powodu mają problemy z obrzękami kończyn dolnych.
Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego
Z zabiegu drenażu nie powinny korzystać osoby z urazem tkanek miękkich, chorobami skóry, zakrzepicą żylną oraz obrzękiem płuc. Zabiegom nie mogą być poddawane kobiety w ciąży, należy także zachować ostrożność podczas menstruacji. Czynnikiem wykluczającym z zabiegu są choroby nerek o ciężkim przebiegu, wszczepiony rozrusznik serca i/lub implanty metalowe. Przeciwwskazaniem względnym są choroby nowotworowe – w tym przypadku o kwalifikacji na masaż pneumatyczny decyduje lekarz.
Częstotliwość zabiegu tak naprawdę zależy od przypadłości i potrzeb pacjenta. Niektórym pacjentom profilaktycznie wystarczy zabieg 1-2 razy w tygodniu, dla innych lepsze będzie wykonanie ich codziennie. Sportowcy bardzo często przeprowadzają zabieg presoterapii po każdym treningu.
Literatura:
- Zborowski A., Drenaż limfatyczny., 2008.
- Tomson D, Schuchhardt Ch., Drenaż limfatyczny. Teoria, techniki podstawowe i specjalistyczne oraz fizjoterapia przeciwobrzękowa., 2020.