TERAPIA MANUALNA

Terapia manualna to nieinwazyjna i naturalna forma terapii fizycznej, skupiająca w sobie diagnostykę i leczenie szerokopojętych dysfunkcji układu ruchu, w skład którego wchodzą kości, stawy, więzadła i mięśnie. W terapii manualnej wykorzystuje się cały wachlarz technik, chwytów i pozycji ułożeniowych pacjenta, w celu opracowania właściwej metody leczenia, zmniejszenia bólu, poprawy zakresu ruchu oraz przywracania równowagi i stabilności ciała.

Terapia manualna znana jest od tysięcy lat i jest jedną z najstarszych koncepcji leczenia, której korzenie sięgają czasów starożytnych. Już Hipokrates znany jako „ojciec medycyny” oraz jeden z najwybitniejszych prekursorów medycyny Zachodniej, w swoich pismach wspominał o technikach manipulacyjnych i masażach, które stosował w leczeniu różnych dolegliwości. Jego podejście do leczenia oparte było na holistycznym podejściu, które uwzględniało zarówno ciało, umysł i duszę pacjenta. Jego praktyki terapeutyczne były prekursorem współczesnej terapii manualnej. Ponowny, współczesny rozwój terapii manualnej przypada mniej więcej na koniec XIX wieku i łączony jest z powstaniem pierwszych szkół „osteopatii” i „chiropraktyki” w USA.
Do najpopularniejszych oraz najczęściej stosowanych technik terapii manualnej można zaliczyć: masaż, stretching, manipulacja i mobilizacja stawów, neuromobilizacja, mobilizacja tkanek miękkich, terapia punktów spustowych
Poniżej nasza oferta:
Terapia manualna – techniki (rodzaje)
Terapia manualna przeważnie prowadzona jest przy użyciu różnych technik i metod, przez co znajduje szerokie zastosowanie u wielu pacjentów z szeregiem problemów. Co ważne, punktem wyjścia jest pogłębiona diagnostyka, stad też pierwsza wizyta rozpoczyna się od konsultacji, na którą warto przyjść z wynikami badań i zaleceniami od lekarza. Na tej podstawie zostanie dobrana odpowiednia technika pracy oraz wstępnie określony czas terapii.
Terapia manualna może być stosowana samodzielnie lub w polaczeniu z różnymi formami masażu, np. z masażem leczniczym, czy masażem klasycznym. Taka forma terapii zwiększa jej skuteczność, oraz pomaga na osiągnięcie lepszych efektów terapeutycznych.
W gabinecie BODICO zapraszamy do skorzystania z terapii manualnej wg. koncepcji Mulligana, Kaltenborna, terapii powięziowej stworzonej przez L. Stecco, kompleksowej terapii obrzęków, mobilizacji blizn, terapii punktów spustowych oraz terapii tkanek głębokich wg. Arta Riggsa.
Poza wyżej wymienionymi metodami w gabinecie stosujemy szereg technik narzędziowych – bańka chińska, kinesiotaping, flossing oraz narzędzi typu smart tools.
Jak wygląda pierwsza wizyta?
Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, zbiera historię objawów wraz z określeniem, jakie czynności nasilają lub łagodzą objawy, a następnie wykonuje badanie palpacyjne wybranej okolicy. Na podstawie wywiadu i badania klinicznego, tworzy dokumentację medyczną i planuje odpowiednią technikę pracy, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, oraz przywrócić prawidłowe napięcie tkanek.
Należy jednak zaznaczyć, że kluczowym warunkiem skutecznej terapii manualnej jest współpraca pacjenta z terapeutą. Jedyne pełne zaangażowanie pacjenta w proces leczenia, stosowanie zaleceń terapeutycznych oraz wykonywanie przez pacjenta zalecanych ćwiczeń pozwoli skutecznie osiągnąć cele terapeutyczne i poprawić stan zdrowia pacjenta.
Korzyści z terapii manualnej
Terapia manualna ma wiele korzyści m.in:
- zmniejsza ból
- zwiększa ruchomości stawów i zakres ruchu
- polepsza elastyczność i ruchomość tkanek
- poprawia stabilność i rozciągliwość tkanek
- zmniejsza stan zapalny tkanek miękkich
- wpływa na regenerację tkanek
- zmniejsza napięcia mięśni

Wskazania do terapii manualnej

Terapia manualna jest stosowana w leczeniu zaburzeń ruchowych, które powodują ból i zmniejszony zakres ruchu. Wskazaniem do terapii będą:
- bóle mięśni
- ograniczenie zakresu ruchu np. na tle zmian przeciążeniowych, zwyrodnieniowych lub urazowych
- upośledzenie ruchowe spowodowane osłabieniem lub skróceniem mięśni
- różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa, oraz związane z nim dolegliwości bólowe
- dysfunkcje mięśniowe i powięziowe
- zaburzenie ruchomości w stawie
- wady postawy
- napięciowe bóle tułowia i głowy
- bóle migrenowe
- drętwienie kończyn i palców
- rwa barkowa, rwa kulszowa
- zaburzenia napięcia mięśni okolic miednicy
- zaburzenia snu
- napięcie wynikające ze stresu i przemęczenia
Istotne do podkreślenia jest, że terapia manualna, w połączeniu z ćwiczeniami terapeutycznymi daje najbardziej korzystne dla pacjenta rezultaty. Dlatego tak ważne jest, aby terapię manualną wspierać ćwiczeniami podczas całego procesu leczenia.
Przeciwwskazania do terapii manualnej
Przeciwwskazania do terapii możemy podzielić na względne i bezwzględne. Do przeciwwskazań względnych (nie zawsze decydują o braku możliwości zastosowania terapii) zalicza się takie schorzenia jak:
- przepuklina jądra miażdżystego
- zmiany w strukturze tętnic kręgowych
- twardy opór w końcowym zakresie ruchu
- osteoporoza
- stany zapalne
- hipomobilność
- uszkodzenie struktur w przebiegu urazu
- ciąża
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do terapii manualnej są:
- nowotwory
- ból, który nie daje możliwości zbadania
- gruźlica kości
- problemy z krzepliwością krwi (leczenie antykoagulantami)
- procesy chorobowe w obrębie skóry
- zaburzenia psychiczne
- zwichnięcia i dyslokacje stawów
- zaburzenia rozwojowe i wady wrodzone
- zaawansowana osteoporoza – samoistne złamania kości
- kręgozmyk
- młodzieńcza martwica kości
- brak współpracy ze strony pacjenta
Literatura:
- Riggs A., Masaż tkanek głębokich. Wirtualny przewodnik po technikach., 2008.
- Kaltenborn M.F., Kręgosłup badanie manualne i mobilizacja., 1998.
- Davies C., Davies A., Teoria punktów spustowych., 2013.
- Piłat A., indukcja mięśniowo-powięziowa., 2022.
- Keeney-Smith N., Ryan C., Leczenie blizn pourazowych., 2016.
- Wytrążek M., Brzeziński Ł., Rozluźnienie mięśniowo-powięziowe